बैंकिङ प्रणालीमा लगानीयोग्य रकम थुप्रिँदै गएका कारण ब्याजदर घट्ने सम्भावना बढेर गएको छ । नेपाल राष्ट्र बैंकका अनुसार साउन १५ गतेसम्म बैंकिङ प्रणालीमा ३७ अर्ब रुपैयाँ बढी अधिक तरलता रहेको पाइएको छ । पछिल्लो समय निषेधाज्ञा खुकुलो पार्दै जाँदा अर्थतन्त्र केही चलयामान भएपनि पुनः कोरोना तेस्रो लहरले आउने संकेतले लगानी क्षेत्रमा संकुचन देखिन थालेको जानकारीहरु बताउँछन् । जसका कारण सोचेअनुरुप बैंकहरुबाट कर्जा लगानी हुन नसक्दा अधिक तरलता बढ्दै गएको छ ।

गत असार १५ सम्म पनि बैंकिङ प्रणालीमा २४ अर्ब रुपैयाँ बढी अधिक तरलता थियो । एक महिनाकै अवधिमा यो बढेर ३७ अर्ब रुपैयाँभन्दा अधिक भएको छ । बैंकिङ प्रणालीमा अधिक तरलता बढेसँगै अन्तरबैंक ब्याजर ह्वात्तै घटेको छ । साउन १५ सम्म अन्तरबैंक ब्याजदर ०.७५ प्रतिशतमा झरेको छ । असार १५ सम्म भने अन्तरबैंक ब्याजदर ४.८९ प्रतिशत रहेको थियो । राष्ट्र बैंकको तथ्यांकअनुसार हालसम्म बैंकहरुले ४६ खर्ब ८५ अर्ब रुपैयाँ निक्षेप संकलन गरेका छन् भने ४१ खर्ब ५९ अर्ब रुपैयाँ कर्जा परिचालन गरेका छन् ।

...
बैंकहरुमा ब्याजदर बढ्नाले बेहालको अवस्था सिर्जना भएको छ : प्रकाशराज शर्मा

प्रकाशराज शर्मा अध्यक्ष,नेपाल लघुवित्त बैंकर्स संघ एवम् सिईओ, लक्ष्मी लघुवित्त वित्तीय संस्था लिमिटेड विगत ६ महिनादेखि स्थिर रहेको बैंकहरुको ब्याजदर असोजमा एकाएक ह्वातै बढेको छ । यो ब्याजदर इतिहासकै उच्च वृद्धि हो । भदौंसम्म मुद्दती निक्षेपको ब्याजदर ११ प्रतिशत थियो । तर, असोज महिनादेखि त्यस्तो ब्याजदर १० प्रतिशतले बढेर १२ प्रतिशतमाथि पुगेको छ । निक्षेपको […]

Sorry, no posts matched your criteria.